موادکش مواد پلاستیک دستگاهی بسیار کاربردی در صنعت پلاستیک سازی می باشد و با وجود کاربرد ساده ای که دارد از ضروری ترین دستگاه هایی است که در تولید پلاستیک باید از آن استفاده کرد. این دستگاه وظیفه دارد تا قیف را دائم پر نگه دار دارد و در واقع مکنده مواد می باشد. با وجود این دستگاه نیازی به وارد کردن مواد به صورت دستی به درون قیف نمی باشد و این باعث می شود تا خط تولید شما به صورت کاملا مکانیزه عمل کند. در صورت استفاده نکردن از این دستگاه ممکن است کارگران در ریختن مواد به درون قیف تعلل نمایند و دستگاه برای مدتی بدون فعالیت روشن بماند و این کار ممکن است به سوختن دستگاه بینجامد. از این رو توصیه می شود تا برای صرفه جویی در وقت و همچنین بالا بردن طول عمر دستگاه تزریق پلاستیک از موادکش استفاده شود. به موادکش ها در اصطلاح عمومی فن انتقال نیز گفته می شود.

انواع موادکش مواد پلاستیک

موادکش دستگاه مواد پلاستیک در دو شکل مختلف تولید می شود که هر یک از آن ها ویژگی ها و عملکرد مخصوص به خود را دارند. این مدل ها با توجه به محلی که قیف و موتور مکش قرار دارند به دو دسته هوایی و زمینی طبقه بندی می شوند که به توضیح ویژگی های هر یک پرداخته شده است:

موادکش مواد پلاستیک هوایی: در این نوع دستگاه قیف و موتور مکش به یکدیگر متصل می باشند. این موادکش را بر روی مخزن مواد قرار می دهند و پمپ مواد اولیه به سمت دستگاه تزریق پلاستیک صورت می گیرد. این مدل دارای اندازه کوچکتری نسبت به نوع زمینی می باشد و توان مصرفی پایین تری دارد و از آن در کارهایی که سبک تر هستند استفاده می شود. در زمان هایی که مخزن مواد در نزدیکی دستگاه تزریق پلاستیک باشد از این مدل استفاده می شود.

موادکش مواد پلاستیکی زمینی: در این مدل از موادکش قیف و موتور به یکدیگر متصل نیستند و جدا ازهم قرار دارند. موتور این دستگاه بر روی زمین قرار می گیرد و کاملا ثابت است اما قیف به صورت متحرک در بالا قرار می گیرد و عمل مکش توسط موتور صورت گرفته و مواد از درون قیف پمپاژ می شوند. در مواردی که حجم مواد بالا می باشد استفاده از موادکش هوایی کافی نیست و لازم است از نوع زمینی استفاده کرد. بدیهی است که هر چه دستگاه تزریق مواد پلاستیک بزرگتر  دارای ابعاد بیشتری باشد و همچنین هر چه حجم مواد پلاستیکی مصرفی درساعت بیشتر باشد نیاز به دستگاه موادکش بزرگتری می باشد.

قابل ذکر است که قدرت موادکش ها را با توجه به حجم جابه جایی مواد در ساعت و بر حسب کیلوگرم بر ساعت بیان می کنند.

اجزای دستگاه موادکش مواد پلاستیک

موادکش ها با وجود سادگی در ساختار از اجزای مختلفی تشکیل شده اند که عبارتند از: قیف، تابلوی فرمان، موتور مکنده، فیلتر صافی، شیلنگ آنتی استاتیک و یک چراغ اخطار دهنده که در زمان هایی که بار اضافی بر روی دستگاه وجود دارد و یا مواد اولیه در دستگاه وجود ندارد هشدار می دهد.

مزایای موادکش مواد پلاستیک

استفاده از دستگاه موادکش دارای مزایایی می باشد که استفاده از آن ها را بسیار کاربردی کرده است. با استفاده از دستگاه مواد کش می توان مشکلاتی را که در هنگام تخلیه مواد در قیف دستگاه تزریق پلاستیک توسط نیروی انسانی وجود دارد برطرف کرد. با استفاده از این دستگاه میزان آلودگی و تولید گرد و غباری که با انتقال مواد پلاستیکی به صورت دستی انجام می شد کاهش می یابد. مهم ترین مزیت استفاده از موادکش این است که با وجود قابلیت تنظیم حجم و زمان مکش، می توان در مصرف انرژی و زمان صرفه جویی کرد و به فرآیند سرعت بخشید.

ویژگی ها و نکات مورد توجه در موادکش مواد پلاستیکی

قیمت موادکش مواد پلاستیک

قیمت موادکش مواد پلاستیک مانند قیمت گازگیر مواد پلاستیک  با نوساناتی که در قیمت ورق و آهن وجود دارد تغییر می کند. قیمت موادکش ها با توجه به نوع موادکش و همچنین قدرتی که دارد متفاوت است. شما می توانید برای اطلاع از قیمت موادکش ها با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید و بهترین مشاوره را برای انتخاب نوع موادکش دریافت نمایید.

همچنین بخوانید: گاز گیر مواد پلاستیک