گازگیری مواد پلاستیک و رطوبت گیری آن ها یکی از عوامل اصلی در بهبود پلاستیک های مهندسی می باشد. پلاستیک های مهندسی در هنگام فرایند تولید و حمل و نقل ممکن است مقداری رطوبت جذب کنند که این رطوبت باید از پلاستیک و پلیمرها خارج شود. همچنین قبل از شروع فرآیند تولید پلاستیک، پلیمرها مقداری رطوبت دارند که این رطوبت حتما باید از بین برود تا بتوان پلاستیک با کیفیت بالا تولید کرد. گازگیر مواد پلاستیک می تواند عمل رطوبت گیری را از این مواد انجام دهد و پلاستیک کاملا خشک و بدون رطوبت را به ما تحویل دهد. گازگیرها دارای یک صفحه مشبک می باشند که حرارت و هوایی که دمیده می شود را به صورت کاملا یکنواخت به تمامی سطوح مواد می رسانند و باعث خشک شدن آن ها می گردند. یک ترموستات تابلو فرمان در طی این فرآیند کنترل دما را بر عهده دارد.

نحوه عملکرد گازگیر مواد پلاستیک

گازگیر مواد پلاستیک شبیه به یک قیف می باشد که بر روی پایه های مخصوص خشک کن و یا بر روی دستگاه تزریق پلاستیک نصب می گردد. پلیمرهایی که دارای آب و رطوبت می باشند مانند پلی آمید، پلی کربنات و ای بی اس به عنوان مواد اولیه در تولید پلاستیک به کار می روند. در ابتدا این مواد اولیه را به درون گازگیر قیف مانند می ریزند. وجود یک سری فن های داغ که از بین المنت های دستگاه عبور کرده اند باعث می شود تا هوا با فشار به درون قیف وارد شود و درات مرطوب بخار شود و به خارج از دستگاه منتقل شود. دمای مورد نیاز برای خشک کردن را بر اساس نوع ماده و حرارت مورد نیاز آن برای تبخیر تعیین می کنند. وجود پردازشگرها در دستگاه باعث می شود تا مواد از قبل گرم شده و زمان ذوب آن ها کاهش یابد و در نتیجه سرعت رطوبت گیری افزایش یابد. پخش شدن یکنواخت حرارت و فشار باعث می شود تا کیفیت محصول تولید شده بالاتر رود و همچنین در مصرف زمان و برق صرفه جویی شود.آن چه گفته شد مربوط به رطوبت گیری مواد خام و تولید پلاستیک با استفاده از مواد اولیه و پلیمرهای خام بود، اما گازگیر مواد پلاستیک دست دوم قابلیت تولید مواد پلاستیکی از مواد اولیه ای که از پلاستیک های بازیافتی به دست می آیند را دارد.

اجزای تشکیل دهنده گازگیر مواد پلاستیک

ساختار گازگیر مواد پلاستیک بسیار ساده بوده و وزن چندانی ندارد. در زیر به اجزای این دستگاه و عملکردی که هر جزء دارد اشاره شده است:

قیف: قیف در قسمت ورودی دستگاه خشک کن قرار دارد و از طریق آن می توان مواد پلاستیکی را وارد دستگاه نمود.

تابلوی قرمان: توسط این تابلو می توان میزان حرارت المنت ها، ورود و خروج مواد و شدت وزش دمنده هوا را کنترل کرد. به عبارتی می توان گفت این قسمت مغز متفکر دستگاه می باشد.

المنت ها: عملکرد المنت ها در دستگاه باعث می شود تا با استفاده از برق به تولید گرما در برابر دمنده ها بپردازند.

دمنده هوا: در جلوی فن ها قرار گرفته است و به شکل توری مشبک بوده و هوای گرمی را که المنت ها تولید می کنند به صورت کاملا یکنواخت ب سطح مواد پلاستیکی می رساند.

ترموستات: از یک ترموستات برای کنترل کردن دمای خشک کن استفاده می شود. ترموستات از بیش از حد گرم شدن دستگاه جلوگیری می کند.

انواع گازگیر مواد پلاستیک

در هنگام خرید گازگیر مواد پلاستیک در بازار با دو نوع مختلف از گازگیر برخورد می کنیم که هر یک ویژگی های مخصوص به خود را دارد. این دو مدل عبارتند از گازگیر مواد پلاستیک ساده و گازگیر مواد پلاستیک میکسر دار. نوع ساده گازگیر کاربرد بیشتری نسبت به نوع میکسر دار دارد و اجزای آن دقیقا مشابه اجزایی است که در بالا به آن ها اشاره شد. اما نوع میکسر دار گازگیر، دارای یک میکسر در ساختار خود می باشد. این میکسر مواد اولیه را قبل این که وارد دستگاه شوند با هم مخلوط می کند که باعث خشک شدن بهتر مواد می گردد.

مزایا و ویژگی های گازگیر مواد پلاستیکی

مزایایی وجود دارد که باعث شده است تا فروش گازگیر مواد پلاستیک درصد بالایی داشته باشد، این مزایا عبارتند از:

جهت مشاوره و اطلاع از قیمت گازگیر مواد پلاستیک می توانید با مشاوران این شرکت تماس حاصل فرمایید و بهترین مشاوره را دریافت کنید.

همچنین بخوانید: مواد کش مواد پلاستیک